Δια χειρός… Πολυγένη στον τελικό το 2ο ΕΠΑΛ (1-1κ.α., 3-1 πεν)

Έναν από τους πιο συναρπαστικούς αγώνες σχολικού πρωταθλήματος είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο του Ριζαριού για το ματς ανάμεσα στο 2ο ΕΠΑΛ και το Λύκειο Οιχαλίας.
Οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1 στην κανονική διάρκεια και οδηγήθηκαν στα πέναλτι και εκεί μίλησε η ετοιμότητα του τερματοφύλακα Πολυγένη που απέκρουσε 3 εκτελέσεις και με τελικό σκορ στη «ρώσικη ρουλέτα» 3-1… έστειλε το 2ο ΕΠΑΛ στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει το 6ο ΓΕΛ Τρικάλων.
Οι Οιχαλιώτες, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον τερματοφύλακά τους, Χρήστο Κακάλια που πραγματοποίσε εντυπωσιακές επεμβάσεις, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ 12 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα με τον Καρανίκα και βρέθηκαν μια ανάσα από τον τελικό. Όμως οι του 2ο ΕΠΑΛ ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις με τον Πούλιο και το ματς πήγε στα πέναλτι. Εκεί ήρθε η σειρά του γκολκίπερ Γιώργου Πολυγένη να στείλει την ομάδα του στον τελικό καθώς απέκρουσε τρία πέναλτι… για να χαθεί αμέσως μετά στις αγκαλιές των συμπαικτών του.