Αναμενόμενη η συντριβή για τα Τρίκαλα BC

Με μόλις επτά παίκτες ετοιμοπόλεμους, τα Τρίκαλα BC βρέθηκαν στο Ρέθυμνο για να βγάλουν την αγγαρεία κόντρα στην τοπική ΚΑΕ και ηττήθηκαν φυσιολογικά με 103-67.
Το ματς φυσικά δεν αντέχει κριτικής. Η ομάδα του Ρεθύμνου δεν δυσκολεύτηκε από την αρχή να επικρατήσει στο παρκέ και να επιβληθεί στους αντιπάλους της. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο «Μελίνα Μερκούρη», με τον Γιαννόπουλο να σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 για το 20-12 (7’39”) και τον Τέγιτς να μειώνει σε 24-22 με 2/2 βολές στο 10’20”. Οι Κρητικοί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, έκαναν επιμέρους σκορ 22-4 και προηγήθηκαν με +20 με το τρίποντο του Χριστοδούλου (46-26, 14’35”) ενώ ο Γκούντγουϊν διαμόρφωσε το 56-32 του ημιχρόνου! Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους 32-12 στο δεύτερο δεκάλεπτο και έχτισαν διαφορά ασφαλείας που κράτησαν ως το φινάλε. Το προβάδισμα του Ρεθύμνου είχε συνεχώς… ανοδικές τάσεις (79-52, 30′) και το τρίποντο του Θεοδωρίδη εκτόξευσε τη διαφορά στο +40 (99-59) στα 4’14” για το τέλος. Εν τέλει η ομάδα του Νίκου Βετούλα έφτασε στη νίκη με 103-67.
Τα δεκάλεπτα: 24-20, 56-32, 79-52, 103-67.