Άνευ.. ουσίας η ήττα των Τρικάλων στο «Βενετόκλειο»

Με ήττα ολοκλήρωσαν τη φετινή τους χρονιά στην Α1 τα Τρίκαλα BC αλλά χωρίς φυσικά αυτό να απασχολεί κανέναν άνθρωπο της ομάδας.
Οι «κυανέρυθροι» κατέβηκαν στη Ρόδο για να βγάλουν την υποχρέωση απέναντι στον Κολοσσό, έχασαν με 73-53 και πλέον θα τραβήξουν για άλλες πολιτείες ξεκινώντας τις… καλοκαιρινές τους διακοπές.

Το παιχνίδι
Οι δύο ομάδες μπήκαν στο «Βενετόκλειο» με όρεξη να τρέξουν, να δοκιμάσουν προσπάθειες έξω από τα 6,75μ. και να είναι επιθετικές. Το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν 20-19, με τους δύο αντιπάλους να πατούν καλά στο παρκέ.
Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο η κατάσταση άλλαξε. Τα Τρίκαλα έβρισκαν σίδερο έξω από τη γραμμή του τριπόντου, ο Κολοσσός κυριαρχούσε παντού (21-9ρ., 14-5ασ. στο 20′) και «έτρεξε» επιμέρους σκορ 25-7. Έτσι, οι Ροδίτες όχι μόνο πήγαν σε διψήφια διαφορά, αλλά… άγγιξαν και στο +20 (45-26 στο ημίχρονο).
Στην επανάληψη ο Κολοσσός συνέχισε να διατηρεί το ευρύ προβάδισμά του, με τον Χρήστο Σαλούστρο να «ντύνεται» πρωταγωνιστής και πρώτος σκόρερ των «θαλασσί» (60-38 στο 30′). Η τελευταία περίοδος έμοιαζε με… τυπική διαδικασία, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να «μαζέψουν» κάπως τη διαφορά, αλλά τίποτα δεν διαφοροποιήθηκε ουσιαστικά (73-53).
Τα δεκάλεπτα: 20-19, 45-26, 60-38,73-53.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Ρέντικ 13, Σαλούστρος 15(3), Άχονεν 10(2), Βασιλόπουλος 4, Χολ 8, Λιάπης, Τσούκου 6(2), Ρέλεφορντ 2, Αγγελάκος, Παππαδάκης 5(1), Γουάτσον 7, Γεωργαλής 3(1).
ΤΡΙΚΑΛΑ BC (Καστρίτης): Λίποβι 5(1), Εζιούκου 2, Μπάρλοου 13(1), Χότον 2, Τσαγκαράκης 11(2), Μανωλόπουλος 2, Πουλιανίτης 9(1), Καλλές 2, Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης 7(2), Πασκάλ.