Στρίμωξαν τον Κολοσσό στα δύο στενά – Τεράστια νίκη για τα Τρίκαλα BC

Τι και αν έχασαν νωρίς τον Κάφει που τραυματίστηκε και αναγκάστηκαν να βγάλουν το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με πλέι μέικερ τον Λίποβι, τα Τρίκαλα BC πέτυχαν μια τεράστια νίκη επί του Κολοσσού με 74-67 και έκαναν αποφασιστικό βήμα παραμονής.
Λίποβι με 20, Μπιρούτα με 15 και Μπάρλοου με 13 ήταν οι κορυφαίοι των γηπεδούχων, που είχαν 19/32 δίποντα, 18/23 βολές, ενώ «κατέβασαν» 38 ριμπάουντ (τα 11 επιθετικά). Η νίκη της ομάδας της Θεσσαλίας αποκτά μεγαλύτερη αξία αν αναλογιστεί κανείς οτι ο Μάικ Κάφει αγωνίστηκε για μόλις 6 λεπτά, λόγω τραυματισμού στο πρόσωπο μετά από σύγκρουση με αντίπαλο με αποτέλεσμα ο Λίποβι να επωμιστεί τον ρόλο του πλέι μέικερ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.
Από την άλλη ο Κολοσσός είχε σε εξαιρετική μέρα τον Ρέλεφορντ που πέτυχε 27 πόντους, όμως πλην του Ρέντικ που πρόσθεσε 14, δεν είχε άλλες επιθετικές λύσεις. Επίσης οι φιλοξενούμενοι πλήρωσαν τα 18 λάθη στα οποία υπέπεσαν.
Οσον αφορά την εικόνα του ματς, ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του, με τους τρικαλινούς ωστόσο να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα 2–6 πόντων. Στο τελευταίο δεκάλεπτα όμως, με την εξαιρετική τους άμυνα, ξέφυγαν με 14 (66-52 στο 34′) και με 11 (71-60) 2 λεπτά πριν το φινάλε, «κλειδώνοντας» μια μεγάλη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 38-32, 52-50, 74-67.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 6 (2), Κάφεϊ 2, Λιπόβι 20 (2), Εζιούκου 2, Μπιρούτα 15, Τσαγκαράκης 9 (1), Πουλιανίτης, Μπάρλοου 13 (1), Καλλές, Χότον 7, Βαρυτιμιάδης.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λιάπης, Ρέντικ 14, Τσούκου 2, Γεωργαλλής 2, Σαλούστρος 7 (1), Ρέλεφορντ 27 (2), Αχόνεν 5 (1), Βασιλόπουλος 5 (1), Ουότσον 3, Χολ 2.