Εκτός έδρας ήττα και στο “Αλεξάνδρειο” για τα Τρίκαλα BC

Απο την αρχή της σεζόν το ματς στην Nick Galis Hall δεν είναι από αυτά που προσφέρονται για νίκες στα Τρίκαλα BC. Οι “κυανέρυθροι” απέναντι στον Άρη δε μπόρεσαν να προβάλουν ιδιαίτερες αντιστάσεις, ήταν ιδιαίτερα άστοχοι έξω από τα 6.75 και μοιραία έχασαν με 82-63.
Τα Τρίκαλα τα πήγαν αρκετά καλά κάτω από τα καλάθια καθώς κυριάρχησαν στα ριμπάουντ αλλά τόσο στην επίθεση όσο και στην αμυντική τους λειτουργία αντιμετώπισαν προβλήματα. Πλέον… τα περιθώρια στενεύουν και οι “κυανέρυθροι” θα πρέπει από το επόμενο ματς με το Ρέθυμνο να ξεκινήσουν την αντεπίθεσή τους εαν θέλουν να αγωνιστούν και για 6η σεζόν στη Basket League.

Το παιχνίδι
Μέσα από την άμυνά του, ο Άρης είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι μετά τα πρώτα 4:30 αγωνιστικά λεπτά όπου τα Τρίκαλα προηγήθηκαν με 8-9 χάρη στις εμπνεύσεις του Τζόουνς, ακολούθησε επιμέρους σκορ 16-4 για τους «κίτρινους» με τον Ομάρ Πρίουιτ να εξελίσσεται σε πρόσωπο κλειδί στην επίθεση και τον Σπύρο Μούρτο να έχει τον αντίστοιχο ρόλο στην άμυνα. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 24-13.
Η διαφορά έφτασε έως το +15(29-14, 12’) για την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη. Εκεί οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις από τους Τέιμς-Τέγιτς, βασίστηκαν ουσιαστικά πάνω στην αδυναμία και λειψανδρία του Άρη κάτω από τα καλάθια και μέσα από τα επιθετικά ριμπάουντ και τις επιπλέον κατοχές βελτίωσαν την επαφή τους με το αντίπαλο καλάθι. Η απάντηση του Άρη ήρθε δια χειρός Μιχάλη Τσαϊρέλη ο οποίος σημείωσε τους δέκα από τους τελευταίους δεκαπέντε πόντους του Άρη και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 44-34. Για τα Τρίκαλα ήταν χαρακτηριστικό το γεγονός ότι οι Τζόουνς, Τέιμς και Τέγιτς πέτυχαν τους 28 από τους 34 πόντους της ομάδας τους.
Ο Άρης ήταν εξαιρετικός στο τρίτο δεκάλεπτο διατηρώντας ως βάση στο παιχνίδι του την άμυνα και τη δυνατότητα εκτέλεσης στο transition game. Κυρίως όμως, «κράτησε» την πολυφωνία στην επίθεση και η διαφορά έφθασε στο +25(66-41, 28’), καθώς τα Τρίκαλα όχι μόνο ήταν κάκιστα στην άμυνα αλλά στην επίθεση δεν είχαν τρόπο έκφρασης. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 66-45.
Η απόπειρα επιστροφής των Τρικάλων στο παιχνίδι δεν είχε συνέχεια. Μείωσαν έως και στο -19 (66-47) για να ακολουθήσει επιμέρους σκορ 9-2 για τον Άρη (75-49) και το παιχνίδι ουσιαστικά εκεί «τελείωσε», καθώς με τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα τα εναπομείναντα (περίπου) επτά αγωνιστικά λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 44-34, 66-45, 82-63
ΑΡΗΣ (Γιαννάκης):  Μποχωρίδης 13 (1), Καλαϊτζάκης 2, Φλιώνης 2 , Τσαϊρέλης 15 (4 ριμπάουντ), Πουλιανίτης 3 (1), Χρηστίδης 6, Μούρτος 14 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Προύιτ  11 (2/6 τρίποντα), Βασιλόπουλος 9 (1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ),  Ουίβερ 4, Μπελ 3 (1).
ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας): Θέιμς 8 (1), Τζόουνς 15 (2), Λούντζης, Σλαφτσάκης 1, Καραγιώργος, Χατζηνικόλας 2, Φέισι 8 (6 ριμπάουντ), Τέγιτ 11 (9 ριμπάουντ), Μάρεϊ 14 (6/6 βολές), Κανάτσεβιτς 4 (7 ριμπάουντ).