Η κούπα του παιδικού στην Δήμητρα

Επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί… πήρε τον τελικό και σήκωσε την κούπα του πρωταθλητή στον θεσμό του παιδικού. Η Δήμητρα/Απόλλων διατήρησε τα σκήπτρα της καθώς κέρδισε τον αξιόμαχο Πύργο με 3-0 στο Στάδιο.
Σίγουρα οι «απολλωνιστές» ήταν καλύτεροι και έφτασαν δίκαια στη νίκη αλλά και από τη μεριά τους οι «πρωτάρηδες» των Τσιούκα – Παπαγιάννη καρδιοχτύπησαν σε μερικά σημεία την άμυνα των τροπαιούχων.
Το σκορ άνοιξε πολύ νωρίς… μόλις στο 6ο λεπτό όταν από φάουλ του Θοδωρή Καρακώστα, ο Τσάτσος που ήταν στο πρώτο δοκάρι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0.
Ο Πύργος ανέβασε στροφές, έβαλε την μπάλα στην περιοχή της Δήμητρας αλλά δεν είχε την καλή τελική προσπάθεια. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 52ο λεπτό ο Βερρόπουλος μετά από φάση διαρκείας σημείωσε με δυνατό σουτ από κοντά το 2-0 και έβαλε τέλος στα όνειρα των παικτών του Πύργου. Η ανωτερότητα των νικητών σφραγίστηκε στο 58ο λεπτό όταν ο Κατόπης με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Κούτσια για το τελικό 3-0.

Δήμητρα/Απόλλων (Γκαραγκάνης – Γιαγιάκος): Παπαδόπουλος (80’ Μαυρομάτης), Καμέας (77’ Αναστασόπουλος), Ξάνθος, Βερρόπουλος (56’ Γαλάνης), Γκουβίνας, Ευάγγελος Καρακώστας, Βραχνός (66’ Αναστασόπουλος), Θοδωρής Καρακώστας (54’ Καραγκούνης), Βασιλείου, Μπαλτάς, Κατόπης.
ΑΟ Πύργου (Τσιούκας- Παπαγιάννης): Κούτσιας (80’ Μαυρομάτης), Σιμιτσής, Τσίρκας, Παπακώστας, Χατζηγεωργίου (27΄ Τσιμοράγκας), Ευαγγελίδης (62’ Σκαρλέας), Κούτσικος (41’ Πασχάλης), Τσόλας, Τσάτσος, Μπαμπατσιάς, Αλέκος.