Ηρωική προσπάθεια αλλά… χωρίς αντίκρισμα για τα Τρίκαλα

Ο Φώτης Τακιανός είχε οκτώ παίκτες στη διάθεσή του, οι έξι που χρησιμοποιήθηκαν (σ.σ. ο Γιανναράς έπαιξε 2″) τα έδωσαν όλα, αλλά λύγισαν στο τέλος και έχασαν από την Κύμη με 72-63.
Οι «κυανέρυθροι» έβγαλαν για μια ακόμη φορά μέσα στο παρκέ… όλη τους την ενέργεια, πάλεψαν όσο μπορούσαν αλλά στο φινάλε τα χέρια ήταν πολύ βαριά και η Κύμη επικράτησε

Το παιχνίδι
Παρά τα προβλήματά τους, τα Τρίκαλα μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και με πρωταγωνιστή τον Τάλτον προηγήθηκαν με 12-17 στο 5′. Η Κύμη «έσφιξε» την άμυνά της, αλλά δεν είχε ρυθμό (6λθ.) και ήταν πίσω με 18-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Καστρίτη ανέβασαν την απόδοσή τους στη δεύτερη περίοδο, έφτασαν στο +8 (29-21, στο 17′), αλλά τα Τρίκαλα μάζεψαν τη διαφορά (30-29) μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.
Το πρώτο τρίποντο της Κύμης στο ματς ήρθε από τον Τσαγκαράκη με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Αυτό έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους για σερί 10-0 και διψήφιο προβάδισμα (40-29). Οι Θεσσαλοί όμως δεν παρέδωσαν τα όπλα και ο Τάλτον έβαλε δύο τρίποντα, πριν ο Καλογιαννίδης ισοφαρίσει σε 43-43. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 49-48 και την Κύμη να έχει υποπέσει ήδη σε 23 (!) λάθη.
Στο ξεκίνημα του τελευταίο δεκαλέπτου, η Κύμη έφτιαξε διαφορά επτά πόντων (58-51, στο 34′) και πλέον οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν κουράγιο να επιστρέψουν. Η τελική επικράτηση των γηπεδούχων ήρθε με σκορ 72-63.
Κορυφαίος για την Κύμη, η οποία παρέμεινε στην έβδομη θέση με ρεκόρ 10-11, ήταν ο Σμιθ με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ αλλά και 6 λάθη. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Τάλτον με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ κι 7 ασίστ.
Τα δεκάλεπτα: 18-19, 30-29, 49-48, 72-63
ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Τζόουνς 18, ΜακΓκι 8 (11 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 5 (0/8 σουτ, 5/7 βολές), Μπάρλος 5 (1), Σμιθ 17 (7/11 σουτ, 12 ριμπάουντ, 5 ριμπάουντ, 6 λάθη, 4 κλεψίματα), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 7 (2), Γλυνιαδάκης, Μητσιμπόνας, Κάιζερ 10 (6 ριμπάουντ).
ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Λούντζης 12 (5/19 σουτ, 7 ριμπάουντ), Τάλτον 20 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Καλογιαννίδης 9 (3), Μόρις 18 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Φιλντς 4 (6 ριμπάουντ), Ρίτσαρντσον, Γιανναράς.