Ήττα για τα Τρίκαλα BC στη Λάρισα

Ο Γ.Σ.Λ. Φάρος αναδείχτηκε νικητής στο θεσσαλικό ντέρμπι επικρατώντας των Τρικάλων με 77-70.
Οι παίκτες του Κώστα Μέξα… με υπερπροσπάθεια στα τελευταία λεπτά, γύρισαν ένα «χαμένο» παιχνίδι αλλά στο φινάλε εμφάνισαν πάλι σημάδια αστοχίας και ηττήθηκαν
Ο Μάρεϊ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και διαμόρφωσε το 11-17 για τα Τρίκαλα όμως ο Γ.Σ.Λ. – Φάρος ισοφάρισε αρχικά σε 19-19 με τον Ουέαρ και προηγήθηκε 22-20 με το τρίποντο του Σάφτενααρ. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το 26’58» (38-32) όμως οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 11-0 ως το ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 49-32! Ο Ουέαρ ανέβασε τη διαφορά στο +18 (61-43, 25’55») με κάρφωμα, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά με τους Τζόουνς, Τέγιτς όμως ο Γ.Σ.Λ. προηγήθηκε με 65-47 στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Ο Διαμαντάκος σκόραρε για το 67-52 όμως οι συνεχόμενοι πόντοι των Μάρεϊ, Βασιλειάδη κράτησαν τα Τρίκαλα μέσα στο παιχνίδι (69-61, 33’36»). Ο Τέγιτς έριξε τη διαφορά στους 5 (69-64, 34’11») και ο Ρος σκόραρε για τρεις μειώνοντας σε 73-70 όμως ο Μαραγκός έκανε το 75-70 στα 51″ για το φινάλε! Παρ’ όλα αυτά οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των Τρικάλων και έφτασαν στη σπουδαία νίκη με 77-70!

Δεκάλεπτα: 22-22, 49-32, 65-47, 77-70.
Γυμναστικός Λάρισας Φάρος (Σκουρτόπουλος): Γουεάρ 12 , Ντρέιπερ 12 (1), Σάφτεναρ 25 (1), Παπαντωνίου 5 (1), Γκάλογουεϊ 6, Παπαμακάριος 9 (1), Μαραγκός 3, Μουράτος 3, Διαμαντάκος 2, Στυλιανού.
Τρίκαλα (Μέξας): Τζόουνς 8 (1), Σλαφτσάκης 6, Χέιλ 1, Φέισεϊ 4, Μάρεϊ 14 (1), Λούντζης 6 (1), Ρος 8 (2), Τέγιτς 11 (1), Βασιλειάδης 12 (2).