«Λαχτάρησαν» για ένα ημίχρονο τον Ολυμπιακό – Υπέκυψαν στην επανάληψη τα Τρίκαλα BC

Μπορεί στις προηγούμενες επισκέψεις τους στο ΣΕΦ να μην προλάβαιναν να πάρουν ανάσα αλλά… φέτος τα Τρίκαλα BC ανάγκασαν τον Ολυμπιακό να πιεστεί για να επιβληθεί με το ευρύ 86-51 που ουιαστικά διαμορφώθηκε στην επανάληψη.
Για ένα ημίχρονο ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε κόντρα στα Τρίκαλα. Οι Θεσσαλοί κατάφεραν να παραμείνουν ανταγωνιστικοί κόντρα στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, καθώς το σκορ ήταν ισόπαλο (31-31) και άφηνε υποσχέσεις για ένα συναρπαστικό δεύτερο ημίχρονο.
Στο δεύτερο 20λεπτο, όμως, οι Πειραιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους, σε άμυνα και επίθεση και χάρη στους Αγραβάνη (20π, 10ρ, 4ασ) κα Στρέλνιεκς (13π, 4ασ), έφτασαν σε άνετη νίκη με 86-51, με το επί μέρους σκορ του δευτέρου μέρους να είναι 55-20!
Από την ομάδα των Τρικάλων ξεχώρισε ο ΣονΝτρε Τζόουνς, που μέτρησε 16 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του.
Τα δεκάλεπτα: 22-17, 31-31, 57-43, 86-51

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Αγραβάνης 20 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μιλουτίνοβ 3, Παπανικολάου 9 (1), Ρόμπερτς 6, Τόμπσον 2, Μακλίν 6, Τολιόπουλος 8 (2), Παπαπέτρου 13, Στρέλνιεκς 13 (1), Αρσενόπουλος 2, Μπόγρης 4.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας): Τζόουνς 16 (2), Λούντζης 1, Χέιλ 11, Φέϊσι, Μάρεϊ 4, Ρος, Χατζηνικόλας, Τέγιτς 8, Σκουλούδης, Τατάρης, Βασιλειάδης 11 (3), Καλογιαννίδης.