Λύγισαν… φυσιολογικά τα Τρίκαλα BC στο ΟΑΚΑ

Απέναντι στην σαφέστατη ανωτερότητα του Παναθηναϊκού, τα Τρίκαλα BC δεν είχαν πολλές επιλογές. Έπιασαν την απόδοση που μπορούσαν, δημιούργησαν κάποιες καλές φάσεις, ο Κώστας Μέξας μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής και… η ήττα με 87-56.

To παιχνίδι
Στο ξεκίνημα του αγώνα οι «πράσινοι» δεν είχαν ρυθμό, με τον Μάρκους Ντένμον να είναι άστοχος 1/4 σουτ και να… παγιδεύεται στις καλές άμυνες του Μιχάλη Λούντζη (11-9). Στο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 18-14, με τον Μάρκο Τέγιτς να κάνει τη διαφορά από την πλευρά των φιλοξενούμενων (6π.). Έδωσε λύσεις ο Κωνσταντίνος Μήτογλου, αγωνίστηκε μόνο λίγα δευτερόλεπτα στην πρώτη περίοδο ο Νικ Καλάθης.
Μέχρι το 13′ τα Τρίκαλα ήταν… στον πόντο (25-24), αλλά τότε ήρθε το «πράσινο ξέσπασμα». Παππάς (8π.), Μήτογλου (8π.) και Ρίβερς (7π.) έδωσαν εύκολο σκορ στο «τριφύλλι», η άμυνα των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ έσφιξε, ο Καλάθης μοίρασε 5 ασίστ και το γρήγορο 11-0 σερί έδωσε διψήφια διαφορά στους γηπεδούχους (36-24 στο 16′). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 40-33 και τον Τέγιτς να έχει 10 πόντους, ενώ ο Κώστας Βασιλειάδης σε μια «γεμάτη» εμφάνιση είχε 6 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.
Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παικτών του Κώστα Μέξα, ο Λοτζέσκι και η κυριαρχία των γηπεδούχων στα ριμπάουντ φρόντιζαν, ώστε η διαφορά να είναι σταθερά σε διψήφια επίπεδα (52-38 στο 25′). Μάλιστα, στο 17′ η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους, αφού οι «πράσινοι» είχαν πάρει… μπρος και κυκλοφορούσαν πολύ καλά την μπάλα στην επίθεσή τους (59-38). Το επιμέρους 24-9 της τρίτης περιόδου ήταν αρκετό, για να μετατρέψει το τέταρτο δεκάλεπτο σε τυπική διαδικασία (64-42).
Μήτογλου, Καλαϊτζάκης, Θανάσης και Όγκαστ πήραν ακόμα περισσότερο χρόνο συμμετοχής, με τον Έλληνα σέντερ να προσφέρει εντυπωσιακές φάσεις σε άμυνα και επίθεση και να φτάνει το double double. Ταυτόχρονα, η άμυνα του Παναθηναϊκού Superfoods ήταν σταθερά καλή και τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει, με το «τριφύλλι» να έχει εδραιώσει την κυριαρχία του. Το τελικό 87-56 έστειλε τους γηπεδούχους στο 7-0.

Τα Δεκάλεπτα: 18-14, 40-33, 64-42, 87-56
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ντένμον 6 (2), Λεκαβίτσιους 12 (2), Όγκαστ 14 (10 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 6 (6 ριμπάουντ), Σίνγκλετον 1 (8 ριμπάουντ), Ρίβερς 7 (1), Παππάς 11 (2), Βουγιούκας 7 (9 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 2, Λοτζέσκι 8, Μήτογλου 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, Καλάθης 2 (7 ασίστ).
ΤΡΙΚΑΛΑ: Τζόουνς 10 (1), Λούντζης 6 (2), Χέιλ 8 (1), Φέισι 2, Μάρεϊ 2 (1/6 σουτ), Ρος, Χατζηνικόλας, Τέγιτς 14, Καλογιαννίδης, Σκουλούδης, Τάταρης 6 (2), Βασιλειάδης 8 (2).