Λύγισαν στο 90′ τα κορίτσια των Τρικάλων…

Κρίμα… Για μία ακόμη φορά τα κορίτσια των των Τρικάλων έδειξε στοιχεία μεγάλης ομάδας αλλά αυτή τη φορά δε μπόρεσαν την καλή τους αυτή εμφάνιση να την μετουσιώσουν σε βαθμό καθώς την πάτησαν και πάλι από την “παιδική ασθένεια” του τελευταίου λεπτού.
Οι “κυανέρυθρες” αν και βρέθηκαν να χάνουν με 0-1 από τις Ελπίδες Καρδίτσας στο Στάδιο, κατάφεραν να ισοφαρίσουν… και κρατούσαν τον βαθμό ως το 90’ όπου και δέχτηκαν το γκολ για να χάσουν με 1-2.
Το ματς έγινε στον κακό αγωνιστικό χώρο του Σταδίου που παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των υπαλλήλων δεν ήταν σε κατάσταση για ποδόσφαιρο αξιώσεων. Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την υπεροχή τους και να προηγηθούν στο 29ο λεπτό με την Μπετανκούρ αλλά τα Τρίκαλα, μπαίνοντας δυνατά στην επανάληψη ισοφάρισαν όταν μετά από σέντρα της Τσακνάκη, η Βαΐτση με προβολή έκανε το 1-1. Οι Ελπίδες πίεσαν, δημιούργησαν ευκαιρίες αλλά δεν είχαν την ψυχραιμία να τις τελειώσουν. Τελικά το κατάφεραν στο 90’ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ και φάση διαρκείας με δύο δοκάρια, η Λιάκου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Στο τέλος του ματς δεν έλειψε και η ένταση τόσο ανάμεσα στις παίκτριες όσο και στους πάγκους με επίκεντρο τον προπονητή της Καρδίτσας, Τάκη Κουτσονάσιο ο οποίος ήταν ιδιαίτερα προκλητικός στους πανηγυρισμούς του με χειρονομίες προς την εξέδρα. Μάλιστα ο πάγκος των Τρικάλων ήταν έξαλλος με τον τρικαλινό τεχνικό των φιλοξενούμενων τονίζοντας στο επιτελείο του πως παύουν οι σχέσεις που είχαν με την γειτονική ομάδα οι οποίες ήταν μέχρι και πριν από αυτό το ματς… άριστες. Δεν αποκλείεται μάλιστα η διοίκηση των Τρικάλων να τοποθετηθεί επίσημα στο θέμα με ανακοίνωση.

Τρίκαλα: Χαρακοπούλου, Τροχούτσου, Ντόκου, Λάσκου, Ευθυμίου, Γεραγόρη, Έιερς, Βαΐτση, Τσακνάκη, Μπαρμπόσα, Γιαννούλα. Έπαιξαν και οι Σάλομον Άλι, Λουλέ, Τσιάρα.