Μοιρασιά για Απόλλων και Δράμα, διπλό ο ΟΦΗ – Τα αποτελέσματα

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από την Καλαμαριά η Δόξα Δράμας, μετά το 1-1 με τον Απόλλωνα Πόντου.
Στο δεύτερο μέρος ήρθαν και τα δύο γκολ που έκριναν την αναμέτρηση. Αρχικά στο 56′ ο Τσεμπερίδης, βρήκε τον Λιόνη, αυτός έβγαλε την σέντρα και ο Χασομέρη με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 64′, οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να κλειδώσουν τη νίκη, όταν ο Μπρίτο βγήκε στην κόντρα, αλλά και πάλι είδε τον Μένκα να τον νικά. Έτσι, στο 85′ η Δόξα κατάφερε κι έφτασε στην ισοφάριση. Λάθος στη μεσαία γραμμή, ο Κουσκουνάς πέρασε στον Μπαϊκαρά και αυτός με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα προς τα δίχτυα, με τον Σαμαρά όμως σε προσπάθειά του να διώξει την μπάλα πάνω στην γραμμή την έστειλε στα δίχτυα και η ομάδα της Δράμας με αυτό τον τρόπο πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.
Ο ΟΦΗ των χιλίων προβλημάτων έφυγε με το τρίποντο της νίκης από το Αίγιο, επικρατώντας 0-2 του Παναιγιάλειου και συνέχισε να δείχνει σε όλους πως θα πρέπει να τον υπολογίζουν όπως και να είναι…
Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης κι ευχήθηκαν να προηγηθούν στο 40′ με σουτ του Κουτσιανικούλη μέσα από την μεγάλη περιοχή.
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βγουν μπροστά και να βρουν την ισοφάριση, χωρίς τελικά να τα καταφέρουν, με αποτέλεσμα ο ΟΦΗ που είχε κλείσει καλά τους διαδρόμους να βρει και δεύτερο γκολ στο 84′ με τον Μάνο σε αντεπίθεση και να… τελειώνει την αναμέτρηση. Στα λεπτά που απέμεναν δεν άλλαξε το παραμικρό και ο ΟΦΗ πανηγύρισε ένα πολύ σημαντικό διπλό για την συνέχεια.

Τα αποτελέσματα: 11η αγωνιστική
Απόλλων Πόντου – Δόξα Δράμας 1-1
Παναιγιάλειος – ΟΦΗ 0-2