Όρθιος ο Διγενής Νεοχωρίου στο Πανθεσσαλικό

Μετά την κατάκτηση του κυπέλλου της ΕΠΣΤ ο Διγενής Νεοχωρίου πήρε ένα βαθμό… γοήτρου. Σε εξ΄αναβολής ματς για την 25η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, οι «ερυθρόλευκοι» που υποβιβάστηκαν στο ερασιτεχνικό των Τρικάλων, αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα με την Νίκη Βόλου στο Πανθεσσαλικό.
Ο Διγενής είχε τερματοφύλακα τον Καρατζά, Αετόπουλος και Τζέλης ήταν οι πλάγιοι μπακ και Νικόλαρος, Γούτσιος οι κεντρικοί αμυντικοί. Μπασιάκος και Αμπαδιωτάκης αγωνίστηκαν ως αμυντικοί μέσοι, μπροστά τους ήταν ο Σκόνδρας, στα δεξιά της μεσαίας γραμμής τοποθετήθηκε ο Κολοβός κα στ’ αριστερά ο Τσαλάκου, ενώ κλασικός προωθημένος ήταν ο Κατσαμάγκας με τους παίκτες του Αχιλλέα Σαρακατσάνου να κλείνουν καλά τους διαδρόμους για την εστία του Καρατζά.

Το φιλμ του αγώνα
3’ Ο Ντινιωτάκης έπιασε αέρα στην προσπάθειά του να σουτάρει ανάμεσα από μικρή περιοχή και πέναλτι
22’ Η κεφαλιά του Τζιώρα στο πίσω δοκάρι και εντός μικρής περιοχής μετά τη σέντρα του Μπάιριτς από τα αριστερά έφυγε άουτ.
28’ Ο Ντόλγκι απέτυχε να σουτάρει από κοντινή απόσταση, ενώ σε δεύτερο χρόνο ο Τζιώρας δεν έπιασε σε παράλληλη θέση το γυριστό, όπως θα το ήθελε, αφού πιέστηκε, και ο Καρατζάς μπλόκαρε.
34’ Η κεφαλιά του Τζιώρα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια μετά το φάουλ του Ιορδανίδη
38’ Μετά το γέμισμα του Γενιτσαρίδη η μπάλα έσκασε και πέρασε πάνω από τον γκολκήπερ Καρατζά, όμως για καλή του τύχη δεν υπήρχε κάποιος παίκτης της Νίκης να τη σπρώξει στα δίχτυα σε κενή εστία.
39’ Οι φιλοξενούμενοι ανησύχησαν για πρώτη και τελευταία φορά τους κυανόλευκους, με τον Κολοβό να βγαίνει σε θέση πλάγια δεξιά απέναντι από τον Θεολόγη, που βγήκε να τον κλείσει, και έκανε την παράλληλη σέντρα-σουτ, αλλά δεν μπόρεσε να την εκμεταλλευτεί κανείς.
45’ Ο Μπάιριτς έπιασε ένα τεχνικό σουτ έξω από την περιοχή, που έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
48’ Η κεφαλιά στο πίσω δοκάρι του Ντινιωτάκη μετά τη σέντρα του Μπάιριτς από τα δεξιά πήγε στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού και έφυγε άουτ.
65’ Ο Μπάριτς έβγαλε σέντρα συστημένη για το κεφάλι του Τζιώρα, που ήταν αφύλακτος, αλλά έκανε μία άσχημη κεφαλιά, η οποία πέρασε πολύ άουτ
78’ Ο Ντόλγκι σε απευθείας συρτή εκτέλεση φάουλ δυσκόλεψε αρκετά τον Καρατζά, που δεν μπόρεσε να μπλοκάρει, αλλά το ριμπάουντ πήρε αμυντικός του Διγενή, ο οποίος έδιωξε.
80’ Ο Ντόλγκι σούταρε με τον Καρατζά να αποκρούει με υπερένταση
86’ Ο Μπάιριτς έκανε φοβερή ατομική προσπάθεια και ντρίμπλα σε κλειστό χώρο και έβγαλε την παράλληλη πάσα στη μικρή περιοχή προς τον Τζιώρα, ο οποίος αστόχησε με προβολή
88’ Ο Ιορδανίδης μετά από κάθετη πάσα του Τζιώρα ήταν σε θέση για γκολ στο ύψος του πέναλτι, αλλά το σουτ που έκανε κόντραρε στον Γούτσιο και έφυγε κόρνερ.
90’ Το σουτ στην κίνηση του Τζιώρα από το ύψος της περιοχής πέρασε ψηλά άουτ μετά την κεφαλιά-πάσα του Αναστασίου

Νίκη Βόλου: Θεολόγης, Γενιτσαρίδης, Κοντοές (77’ Αναστασίου), Χρ. Καρτσαμπάς, Λάιος, Μέτσε, Ντόλγκι, Ιορδανίδης, Ντινιωτάκης (57’ Βουρδάκης), Μπάιριτς, Τζιώρας
Διγενής Νεοχωρίου: Καρατζάς, Αετόπουλος (70’ Τσικρικάς), Τζέλης, Νικόλαρος, Γούτσιος, Μπασιάκας, Αμπαδιωτάκης, Σκόνδρας (95’ Τασούλας), Κολοβός (92’ Ζήσης), Τσαλάκου, Κατσαμάγκας(83’ Κακάλιας)