Πρώτες και καλύτερες και… με την κούπα

Μια χρονιά ονειρεμένη… επιβραβεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τη γυναικεία ομάδα των Τρικάλων. Οι παίκτριες του Γιώργου Λουλέ κατάφεραν χθες στο Στάδιο να σφραγίσουν και την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κερδίζοντας με 1-0 την Προοδευτική Ιωαννίνων.
Οι “κυανέρυθρες” μπήκαν στο γήπεδο με τον αέρα του φαβορί, κυνήγησαν το γκολ, είχαν δοκάρι με την Γιαννούλα και τελικά σκόραραν στο 20ο λεπτό με την Μπαρμπόσα και έχασαν ακόμη 2-3 καλές ευκαιρίες για να σημειώσουν και κάποιο άλλο τέρμα.
Το σκορ άνοιξε στο 25ο λεπτό με εξαιρετικό πλασέ η Μπαρμπόσα μετά απο ασίστ της Βαΐτση.
Στη συνέχεια η Λάσκου απείλησε με δύο σουτ στο 28ο και το 32ο λεπτό χωρίς όμως να βρει στόχο.
Στην επανάληψη το πλασέ της Βαΐτση πέρασε άουτ ενώ η Μπαρμπόρα στο τετ α τετ δεν πρόλαβε να πλασάρει καθώς κόπηκε από αντίπαλη αμυντικό.
Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία για τα Τρίκαλα ήταν πάλι για λογαριασμό της Μπαρμπόσα που στο 85’ εκτέλεσε φάουλ αλλά η τερματοφύλακας, με τη βοήθεια του δοκαριού, έδιωξε σε κόρνερ
Με τη λήξη του αγώνα οι “κυανέρυθρες¨πανηγύρισαν την κατάκτηση του πρωταθλήματος κάνοντας με μερικές σαμπάνιες μια… προθέρμανση για την φιέστα που θα διοργανωθεί σύντομα.