Σαρακατσάνος: «Δίκαιο αποτέλεσμα»

Δίκαιο χαρακτήρισε το αποτέλεσμα της εντός έδρας ισοπαλίας (1-1) της ομάδας του με τον Ολυμπιακό Βόλου, ο ποδοσφαιριστής-προπονητής του Διγενή Νεοχωρίου, Αχιλλέας Σαρακατσάνος, τονίζοντας ότι οι γηπεδούχοι δέχθηκαν το τέρμα της ισοφάρισης από τους »ερυθρόλευκους» σε μια στιγμή αδράνειας. Αναλυτικά οι δηλώσεις του τεχνικού-παίκτη του συλλόγου του Νεοχωρίου:
«Θέλω να ευχηθώ καλή χρονιά με υγεία σε όλους. Είχαμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι σήμερα, καθώς έπρεπε να αντιμετωπίσουμε μία από τις πιο καλές και ιστορικές ομάδες του ομίλου μας, τον Ολυμπιακό Βόλου. Ήταν ένα παιχνίδι που κρίθηκε στη δύναμη και στις μονομαχίες, λόγω και του αγωνιστικού χώρου, ο οποίος ήταν βαρύς. Πιστεύω ότι ανταποκριθήκαμε στις απαιτήσεις του αγώνα. Καταφέραμε να προηγηθούμε, ακολουθήσαμε το πλάνο μας, ενώ δεχτήκαμε το γκολ της ισοφάρισης από τον Ολυμπιακό Βόλου σε μια στιγμή αδράνειας. Παρόλα αυτά, δεν το βάλαμε κάτω και κυνηγήσαμε τη νίκη, μέχρι το τελευταίο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο και αν κάποιος σκόραρε, θα έφευγε με τη νίκη, πράγμα που δεν έγινε. Θεωρώ ότι ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα και για τους δύο».
Ερωτηθείς για το διπλό ρόλο που έχει στην ομάδα του, απάντησε: «Είναι πρωτόγνωρο αυτό που συμβαίνει. Ήρθαν έτσι τα πράγματα και αποδέχθηκα την πρόταση για να βοηθήσω και από αυτό το πόστο. Υπάρχουν βέβαια δυσκολίες. Δεν βλέπεις τόσο καθαρά το παιχνίδι, όπως αν το παρακολουθούσες από τον πάγκο, αλλά προσπαθώ να γίνω πιο έμπειρος, μαθαίνοντας από αυτό και να βοηθήσω όσο γίνεται στην προσπάθεια που καταβάλουμε για να μείνουμε στην κατηγορία».