Σκόρπισαν τον ΠΑΟΚ τα Τρίκαλα BC

Για μία ακόμη φορα… τα Τρίκαλα BC με τη βοήθεια του κόσμου «έπνιξαν» τον αντίπαλό τους. Αυτή τη φορά σειρά είχε ο ΠΑΟΚ με τους παίκτες του Κώστα Μέξα να παίρνουν μεγάλη νίκη με σκορ 87-78.
Πρωταγωνιστής για τους νικητές του Κώστα Μέξα ήταν ο Λαμόντ Μάρεϊ με 23 πόντους και 6 ριμπάουντ ενώ εξαιρετικοί ήταν οι Μιχάλης Λούντζης (17 πόντους και Μάρκο Τέγιτς (16 πόντους, 8 ριμπάουντ). Αντίθετα από τους ηττημένος του Ηλία Παπαθεοδώρου ξεχώρισε ο Βαγγέλης Μαργαρίτης με 21 πόντους.
Τα Τρίκαλα ξεκίνησαν καλύτερα και πήραν το πριβάδισμα με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 19-17 Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοση του και μαζί την διαφορά με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 47-40.
Τα Τρίκαλα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με την ομάδα του Κώστα Μέξα να ανεβάζει κι άλλο τη διαφορά και η περίοδος να ολοκληρώνεται στο 69-59. Στο τέλος όλα είχαν κριθεί με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να επιστρέψει και τα Τρίκαλα να παίρνουν μια μεγάλη νίκη κόντρα στον «Δικέφαλο», με το τελικό σκορ να είναι 87-78.
Τα δεκάλεπτα: 19-17, 47-40, 69-59, 87-78.
Τρίκαλα (Μέξας): Τζόουνς 5, Λούντζης 17 (3), Χέιλ 10 (1), Φέισι 6, Μάρεϊ 23 (1), Σλαφτσάκης, Ρος 2, Τέγιτς 16 (1), Καλογιαννίδης, Βασιλειάδης 8 (2).
ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 10 (2), Καρράς 2, Μαργαρίτης 21 (1), Κατσίβελης 11, Τζόουνς 8, Ντίλαρντ 4, Κλάσεν 7, Κρουμπάλι 10, Ζάρας, Τρις 5.