«Βυθίζονται» τα Τρίκαλα BC – Ήττα και απο το Ρέθυμνο

Μια απο τις πλέον οδυνηρές ήττες γνώρσαν τα Τρίκαλα BC που έχασαν στο Κλειστό από το Ρέθυμνο με 76-86, παρέμειναν στις δύο όλες και όλες νίκες και πλέον θα πρέπει να κυνηγήσουν ένα μικρό θαύμα για να εξασφαλίσουν την παραμονή στην Α1 στο νήμα.
Η ήττα αυτή έφερε και την παραίτηση του Κώστα Μέξα με αποτέλεσμα η ομάδα να βρίσκεται σε αναζήτησ νέου προπονητή.

Το παιχνίδι
Tο πρώτο πεντάλεπτο κύλησε με τις ομάδες να συμβαδίζουν (11-11) όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Γκούντγουϊν να κυριαρχεί και με ένα σερί 5-0 ξέφυγαν με πέντε (11-16) τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, στο φινάλε της οποίας ήταν μπροστά με έξι πόντους (17-23).
Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, το Ρέθυμνο Cretan Kings άνοιξε την «ψαλίδα» της διαφοράς για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (17-28) συνεχίζοντας να ελέγχει το παιχνίδι κυρίως μέσα από την άμυνα του. Με επιμέρους σκορ 10-2 στα πρώτα 3,5 λεπτά της περιόδου μάλιστα, η ομάδα του Νίκου Βετούλα βρέθηκε στο +14 (19-33). Με ένα προσωπικό σερί εννιά πόντων του Σλαφτσάκη κι άλλους έξι πόντους απ’ τον Λούντζη όμως, τα Τρίκαλα BC Aries όμως επέστρεψαν, μειώνοντας στον πόντο (35-36 στο 17΄) με σερί 16-3. Έτσι στα μισά του δρόμου, όλα ήταν ανοιχτά ενόψει του 2ου ημιχρόνου.
Οι Θεσσαλοί πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το 9-8 του 4ου λεπτού, με την έναρξη της τρίτης περιόδου (42-41). Οι δύο ομάδες σκόραραν πάντως με το… σταγονόμετρο κι έτσι το επιμέρους σκορ ήταν 5-2 στα έξι πρώτα λεπτά της περιόδου. Το Ρέθυμνο Cretan Kings όμως βρέθηκε και πάλι μπροστά με 49-47 με τρίποντο του Μούντι, 1:08 πριν το τέλος του δεκάλεπτου που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στους 51 πόντους μετά από δύο καλάθια του Σοφοκλή Σχορτσανίτη που επανεμφανίστηκε στη Stoiximan.gr Basket League για πρώτη φορά μετά τον Απρίλιο του 2016.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν στην τέταρτη περίοδο συνεχίζοντας να αξιοποιούν τον Σχορτσανίτη κι έπειτα από 2,5 λεπτά προηγήθηκαν με οχτώ (59-51) και τέσσερα λεπτά πριν το τέλος ήταν μπροστά με πέντε (63-58) με τον ΣονΝτρέ Τζόουνς να παίρνει πρωτοβουλίες στην επίθεση. Με τρίποντο του Άρμστεντ, οι Κρητικοί πλησίασαν στους τρεις (65-62 στο 37΄).
Τα τελευταία λεπτά απέκτησαν δραματικό χαρακτήρα. Με καλάθι του Ντάνιελς, η διαφορά έπεσε στους δύο (68-66, 1:25 πριν το τέλος) αλλά ο Τζόουνς έκανε το 70-66, στο 1:06. Με βολές του Μούντι έγινε το 70-68, ακολούθησε άστοχο σουτ των γηπεδούχων και με καλάθι του Χριστοδούλου, ισοφάρισε το Ρέθυμνο Cretan Kings αλλά ο γκαρντ των Κρητικών αστόχησε στη συμπληρωματική βολή από το φάουλ που κέρδισε. Ο Τέιμς δεν βρήκε τον στόχο στην εκπνοή κι έτσι το ματς πήγε στην παράταση.
Εκεί η ομάδα του Νίκου Βετούλα έδειξε μεγαλύτερη συγκέντρωση και καλύτερη ψυχολογία. Μπήκε με σερί 8-0 (70-78 με έξι πόντους του Μούντι) από το οποίο ήταν αδύνατο να επιστρέψουν οι Θεσσαλοί, αφού ένα λεπτό πριν το τέλος της παράτασης η διαφορά ήταν στους 12 πόντους (72-84). Έτσι το Ρέθυμνο Cretan Kings πήρε την πολύτιμη νίκη με 86-76.
Τα δεκάλεπτα: 17-23, 40-41, 51-51, 70-70 (κ.δ.), 76-86 (παρ.)