Στον τελικό Κυπέλλου Ελλάδας οι Νέες Τρικάλων… 3-1 την Καστοριά

Ήταν καλύτερες… και με διαφορά, είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και πήραν δίκαια τη νίκη και μαζί με αυτή την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι Νέες Τρικάλων, αν και με κόντρα διαιτησία, κέδρισαν με 3-1 τον ΓΠΟ Καστοριάς και την Κυριακή θα διεκδικήσουν τον τίτλο που πέρυσι έχασαν στον τελικό…
Το ματς δεν αντέχει κριτικής καθώς τα Τρίκαλα ήταν μόνιμα στην επίθεση, χάνοντας ευκαιρίες για γκολ ενώ δύο φορές οι κα Βέργου αρνήθηκε καταφανένστατα πέναλτι στις “κυανέρυθρες”. Η Καστοριά παρατάχτηκε με αμυντικογενής προσανατολισμούς αλλά δεν μπόρεσε να περιορίσει αποτελεσματικά τις παίκτριες του Γιώργου Λουλέ.
Στον τελικό της Κυριακής οι Νέες θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του αγώνα Βριλήσσια – Αγία Παρασκευή.

Το φιλμ του αγώνα
4’ Η Πλακιά μπήκε μέσα στη μεγάλη περιοχή, σούταρε αλλά η Δημητριάδη απέκρουσε και οι αμυντικές απομάκρυναν.
8’ Η Κωστοπούλου έκανε το μακρινό σουτ… μπλόκαρε Δημητριάδη
21’ Μεγάλη ευκαιρία για τις Νέες με την Στεργιούλη που πέρασε 2 αντίπαλες αλλά πλάσαρε ελάχιστα άουτ
31’ Ορισμός του πέναλτι…. Σε σέντρα της Πλακιά η μπάλα βρήκε στο χέρι της Σιαραφέρα αλλά η διαιτητής έδειξε συνέχεια
40’ Ατομική προσπάθεια της Κωστοπούλου που μπήκε μέσα στην περιοχή και “κρέμασε” στην Δημητριάδη για το 1-0
48’ Από φάουλ της Μουρτσέκα και απόκρουση της Γεωργούλα, η μπάλα στρώθηκε στην Τσιούκρα που σούταρε άουτ.
68’ Από σουτ της Κωστοπούλου, η Στεργιούλη πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση της Δημητριάδη και πλάσαρε για το 2-0
75’ Από εκτέλεση φάουλ της Μουρτσέκα, η Γεωργούλα δεν απέκρουσε καλά, η μπάλα πέρασε στην γραμμή και έγινε το 2-1.
77′ Η Κωστοπούλου ανατράπηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή αλλά και πάλι η Βέργου έδειξε συνέχεια.
79’ Η Πλακιά βγήκε απέναντι από την Δημητριάδη και την νίκησε για το 3-1.

Νέες Τρικάλων: Γεωργούλα, Πιπερά, Σταμούλη (76’ Πρεβέντα), Καραλή (41’ Κωφού), Μπέου, Ακριβού (81’ Καραντάκου), Πλακιά, Τσόγκα, Μπουκουβάλα (81’ Τσόγια), Κωστοπούλου, Στεργιούλη
ΓΠΟ Καστοριάς: Δημητριάδη (80’ Βέλλιου), Γκανά, Σιδοπούλου (65’ Παστρεμά Χ), Μουρτσέκα, Μάρκου, Κωστάρα, Κυζιράκη, Κωνσταντινίδου (38’ Παστρεμά Ρ.), Παπαδηλέρη, Σιαραφέρα, Τσιούκρα