Θρίαμβος!!! Οι Νέες Τρικάλων κατέκτησαν το Κύπελλο Ελλάδας!!!

Απίστευτη μπαλα… απίστευτο θέαμα… απίστευτα γκολ και μια πανάξια “κούπα” από μία απίστευτη ομάδα, τις Νέες Τρικάλων!!! Οι κοριτσάρες του Γιώργου Λουλέ διέλυσαν τα Βριλήσσια στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας με 5-1 και κατέκτησαν το τρόπαιο για πρώτη φορά στην ιστορία τους κάνοντας “ντάμπλ” μιας και είναι οι πρωταθλήτριες στη Γ’ Εθνική.
Η αναμέτρηση δεν αντέχει κριτικής. Οι “κυανέρυθρες” ήταν δύο κλάσεις ανώτερες από τις “κυανόλευκες”. Από το πρώτο λεπτό και μετά κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και όταν άνοιξαν το σκορ έβγαλαν το άγχος από πάνω τους. Η συνέχεια ήταν εντυπωσιακή καθώς έπαιξαν υποδειγματικά κρατώντας κοντά τις γραμμές και μαζί με αυτό και την κατοχή της μπάλας.
Με το τέλος του αγώνα οι παίκτριες, η τεχνική ηγεσία και οι 100 Τρικαλινοί που βρέθηκαν στις εξέδρες ξέσπασαν σε έξαλλους πανηγυρισμούς για την κατάκτηση του Κυπέλλου.

Το φιλμ του αγώνα
3’ Πρώτη καλή στιγμή για τις Νέες Τρικάλων με το σουτ της Τσόγκα να περνά άουτ
7’ Συρτή σέντρα της Πλακιά στην Μπουκουβάλα που πλάσαρε ελάχιστα άουτ
15’ Πρώτο σουτ για τα Βριλήσσια από την Τσούκα… μπλόκαρε εύκολα η Γεωργούλα
25’ Πέναλτι για τις Νέες. Η Στεργιούλη ανατράπηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή και ο διαιτητής έδειξε πέναλτι. Η Τσόγκα εκτέλεσε ψύχραιμα, άφησε άγαλμα την Γαβαλά και έκανε το 1-0
32’ ΓΚΟΛ για τις Νέες. Η Στεργιούλη έκλεψε τη μπάλα από την άμυνα και πλάσαρε την Γαβαλά για το 2-0
34’ Η Πλακιά “χόρεψε” δύο αντίπαλες, μπήκε στην περιοχή αλλά η Γαβαλά μπλόκαρε το πλασέ
39’ Η Πιπερά έκανε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα για το 3-0.
40’ Μονοκόμματο σουτ της Μπουκουβάλα, μπλόκαρε η Γαβαλά
50’ Βγήκε η Στεργιούλη στην κόντρα και πλάσαρε εύστοχα για το 4-0 μέσα σε αποθέωση
54’ Η Τσόγκα με ένα απίθανο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή κάρφωσε τη μπάλα στα δίχτυα της Γαβαλά για το 5-0
56’ Εκτέλεση φάουλ από την τερματοφύλακα Γεωργούλα… η μπάλα άουτ
66’ ΓΚΟΛ για τα Βριλήσσια. Η Φακίνου μετά από ωραίο συνδυασμό σουταρε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 5-1
71’ Εντυπωσιακή απόκρουση της Γεωργούλα στο σουτ της Φακίνου

Οι συνθέσεις:
Νέες Τρικάλων: Γεωργούλα, Κωφού (51’ Καραλή, 63’ Πρεβέντη), Σταμούλη (65’ Καραντάκου), Πιπερά, Μπέου, Ακρίβου (65’ Τσέργα), Πλακιά, Τζόγκα, Μπουκουβάλα, Κωστοπούλου, Στεργιούλη.
Βριλήσσια: Γαβαλά, Χανόρα (77’ Τσάμη), Μακρή (41’ Παπαδοπούλου), Γκούνη, Πουλιάση, Φακίνου, Καραγιάννη, Τσούκα, Τσίτσου (60’ Ζαχαριά), Πότογλου (41’ Παναγιωτίδου), Καραμουλα (41’ Μπίλλιου)