Ξύλο… εκκένωση και νίκη της Καλαμπάκας

Σκηνικά… απείρου κάλους σημάδεψαν τον αγώνα στο “Βλαχάβειο” ανάμεσα στον ΑΟ Καλαμπάκας και τον Εύαθλο Πολυκάστρου που οδήγησαν σε προσωρινή διακοπή του ματς, σε εκκένωση του γηπέδου, σε αποβολές παικτών και στο να τελειώσουν το ματς οι φιλοξενούμενοι με μόλις τρεις παίκτες στο παρκέ και να ηττηθούν με 65-61 στην παράταση.
Το ματς κυλούσε ανάποδα για τους Καλαμπακιώτες που ήταν πίσω στο σκορ σε όλη την διάρκεια του… εκτός από τα τελευταία λεπτά όπου και πάτησαν γκάζι και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο φινάλε με αποτέλεσμα να έχουμε παράταση. Η Καλαμπάκα ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες και κατάφερε 35’’ πριν το φινάλε να πάρει προβάδισμα με 63-58. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Φάνης Παπακώστας ετοιμάζονταν να εκτελέσει βολές και κάποιες γυναίκες φίλαθλοι του Πολυκάστρου αποδοκίμασαν. Αυτό προκάλεσε την αντίδραση των Καλαμπακιωτών στις εξέδρες ενώ άμεσα οι παίκτες του Ευάθλου άφησαν το παρκέ και όρμηξαν στην εξέδρα όπου συνεπλάκησαν με τους φίλους των γηπεδούχων. Αποτέλεσμα ήταν οι διαιτητές να αποβάλουν τον προπονητή του Πολυκάστρου, να κρατήσουν τρία δελτία παικτών και το ματς να ολοκληρωθεί με νίκη του ΑΟΚ (65-61) και τους φιλοξενούμενους να ολοκληρώνουν με 3 μπασκετμπολίστες στο παρκέ.

Μόλις 46 πόντους πέτυχαν οι Ίκαροι
Κάκιστη εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Ίκαροι στον Παλαμά. Οι παίκτες του Κώστα Σδράκα, αν και απαλλαγμένοι από το άγχος της παραμονής, έχασαν από την τοπική ομάδα με το ευρύ 71-46.
Μέχρι το α’ μέρος οι Ίκαροι είχαν επαφή στο σκορ… τη οποία και έχασαν στην επανάληψη καθώς στην επίθεση έδωσαν ρεσιτάλ αστοχίας.